Logotyp -
Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego - Rządowego Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO

Dyżury online

Zapraszamy na dyżury online z ekspertem ds. OZE Sławomirem Kowalskim zakresu objętego projektem.

Szanowni Państwo,
w związku z licznymi informacjami od Państwa (zwłaszcza od osób starszych) uruchomiliśmy dodatkowy kontakt telefoniczny (oprócz dyżurów online) w celu konsultacji z naszym ekspertem ds. OZE. Prosimy kontaktować się pod numerem tel. +48 887 775 177 (telefon będzie do Państwa dyspozycji w czasie dyżuru eksperta).

Tematyka:

 1. Wpływ zanieczyszczeń na zdrowie i życie, zmiany klimatyczne i możliwości adaptacji do nich, możliwości i metody utylizacji odpadów oraz ich recyklingu.
 2. OZE – możliwość wykorzystania w gospodarstwie domowym – panele fotowoltaiczne, pompa ciepła, magazyny energii.
 3. To mi się opłaca – jak zaoszczędzić dbając o środowisko.

Poniżej harmonogram dyżurów online (sobota, niedziela):

 • 20 – 21 stycznia 2024 (7:00 – 11:00)
 • 27 – 28 stycznia 2024 (7:00 – 11:00)
 • 3 – 4 luty 2024 (7:00 – 11:00)
 • 10 – 11 luty 2024 (7:00 – 11:00)
 • 17 – 18 luty 2024 (7:00 – 11:00)
 • 24 – 25 luty 2024 (7:00 – 11:00)
 • 2 – 3 marca 2024 (7:00 – 11:00)
 • 9 marca 2024 (7:00 – 11:00)

CZYSTE POWIETRZE A EKO GOSPODAROWANIE – dyżury ZOOM

Saturday, January 20⋅7:00 – 11:00am
Weekly on Sunday, Saturday, until Mar 9, 2024
Welcome! You are invited to join a meeting: CZYSTE POWIETRZE A EKO GOSPODAROWANIE – dyżury ZOOM . After registering, you will receive a confirmation email about joining the meeting.
Sławomir Kowalski zaprasza Cię na zaplanowane spotkanie Zoom.

Dołącz Zoom Spotkanie
Welcome! You are invited to join a meeting: CZYSTE POWIETRZE A EKO GOSPODAROWANIE – dyżury ZOOM . After registering, you will receive a confirmation email about joining the meeting.

Identyfikator spotkania: 998 3493 0200
Kod dostępu: EKO


Oto najczęściej zadawane pytania mieszkańców Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego:

1. Jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych?

Wyróżniamy:
Panele monokrystaliczne. Cechują się największą wydajnością około 17% do 25 %, do  produkcji wykorzystuje się pojedyncze kryształy krzemu.
Panele polikrystaliczne. To moduły łączące wiele kryształów krzemu. Cechują się wydajnością około 14% do 20 %.
Panele z krzemu amorficznego. Bardzo rzadko spotykane.

2. Jakich paneli unikać?

Należy unikać najtańszych produktów nieznanych marek, gdyż ich jakość i trwałość jest zwykle niska a stopień degradacji znaczny co już po paru latach może przedłożyć się na utratę 15 – 20 % uzysku energii. Słaba jakość oznacza też problemy z działaniem i bezpieczeństwem. Najtańsze panele fotowoltaiczne często psują się natychmiast po upływie krótkiego okresu gwarancji producenta. Panele sprawdzone znanych marek cechują się trwałością około 25 – 30 lat.

3. Które panele są najlepsze?

Najlepsze panele to takie, których odporność na temperaturę przekracza co najmniej 90%. Możemy tu wymienić produkty oferowane m.in. przez: Longi, SunPower, LG,  także Canadian Solar czy Suntech.

4. No dobrze,  a jakie są minusy paneli fotowoltaicznych?

Głównym minusem jest wysoki koszt początkowej inwestycji, co może zniechęcać do zakupu. Jednak na instalację fotowoltaiczną można uzyskać dofinansowanie i ulgi podatkowe. Jej użytkownicy są też uzależnieni od promieniowania słonecznego, które wpływa na wydajność paneli.

5. Jaką muszę mieć powierzchnię dachu na instalacje 10 kW?

Typowe instalacje fotowoltaiczne 10 kW potrzebują 33-36 paneli, zależnie od ich producenta i typu modułów. Łączna powierzchnia dachu zajętego przez taką instalację wynosi między 55 – 60 m2.

6. Mamy teraz w lutym dużo pochmurnych dni które panele w taką pogoda są lepsze?

Panele monokrystaliczne są bardziej odporne na wysokie temperatury przez co, więcej promieni słonecznych pochłaniają w trakcie upałów niż pochmurnych, chłodnych dni, co za tym idzie przy pogodzie pochmurnej i chłodnej lepiej mogą się sprawdzić panele polikrystaliczne.

7. Ile kosztuje 1 kW fotowoltaiki?

Analiz rynkowe, w 2023 roku wskazywały iż cena fotowoltaiki dla gospodarstw domowych i małych firm (o mocy do 10 kW) w przeliczeniu na 1 kW wynosiła średnio od 3250 zł do 8000 zł brutto. Kwota zależała od rodzaju panelu, falownika sposobu i jakości systemu mocowania czy użytego okablowania.

8. Niebieskie czy czarne panele?

Z reguły panele czarne oferują wyższą wydajność i elegancki wygląd, ale są droższe.

Panele niebieskie są bardziej przyjazne kosztowo, jednak przy tym mniej wydajne. Co jest lepsze – każdy przypadek i rodzaj instalacji wg. mnie należy rozpatrywać indywidualnie dopasowując do osobistych potrzeb kupującego.

9. Ile ja mogę mieć paneli?

Jeśli chodzi o osoby fizyczne, to o ile chcą one generować energię z OZE na użytek własny, maksymalna moc instalacji fotowoltaicznej (czy innej instalacji odnawialnego źródła energii) nie powinna być większa niż 50 kW.

10. Jak dobrać optymalną wielkość magazynu energii do instalacji fotowoltaicznej?

Zasada dobierania wielkości magazynu energii do mocy instalacji może opierać się na proporcji od 0,8 do 1,3 krotności mocy instalacji fotowoltaicznej . Oznacza to, że dla instalacji o mocy na przykład, 100 kWp, zalecany magazyn energii powinien mieć pojemność w przedziale od 80 do 130 kWh. Zasada ta pozwala na zapewnienie wystarczającej ilości energii do pokrycia codziennych potrzeb, jednocześnie unikając kosztów związanych ze zbyt dużym magazynem.

11. Ile prądu wyprodukuje elektrownia fotowoltaiczna 10 kW, 5 kW, 3 kW?

To zależy. Jednoznacznie nei da się odpowiedzieć na tego typu pytanie ze względu na ogromną ilość czynników które mają na to wpływ. Ogólnie można oszacować, iż będzie to mniej więcej 10 , 5 i 3 MWh rocznie. Polecam wszystkim kalkulator dostępny na stronie : JRC Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) – European Commission

12. Co to jest Pompa ciepła?

Pompa ciepła to ekologiczne i komfortowe w użytkowaniu urządzenie grzewcze, które nadaje się zarówno do nowych, jak i modernizowanych budynków, zainteresowanie pompami ciepła z roku na rok rośnie.

13. Jakie są zalety pomp ciepła?

Pompy ciepła są wielofunkcyjne  mogą zarówno ogrzewać jak i  chłodzić pomieszczenia oraz podgrzewać wodę.

14. Czy dużo jest problemów z obsługą pomp i jak są wielkie?

Pompy ciepła są bezobsługowe, bezpieczne a do tego zajmują niewiele miejsca.

15. Czy pompy ciepła emitują jakieś zanieczyszczenia?

Pompy ciepła nie emitują szkodliwych zanieczyszczeń.

16. Ile kosztuje eksploatacja?

Koszty eksploatacji  systemu są niskie, a  urządzenia funkcjonujące wraz z instalacją fotowoltaiczną pobierają  do 80% energii na pracę z OZE co w efekcie sprawia , iż koszty użytkowania są bardzo niskie.

17. Mam stary piec co teraz?

Piece na paliwa stałe starszych generacji z czasem będą musiały zostać wymienione na urządzenia bardziej ekologiczne, a polityka odchodzenia od paliw kopalnych będzie wiązała się z kolejnymi coraz bardziej restrykcyjnymi ograniczeniami w przyszłości.

18. Pompa ciepła bez fotowoltaiki — czy to ma sens?

Ceny gazu i paliw kopalnych stale rosną, a koszty ogrzewania tradycyjnymi metodami co roku niosą ze sobą większe koszty. Pompa ciepła stanowi alternatywę dla tradycyjnych systemów ogrzewania, a  w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi koszty ogrzewania spadają niemal do zera. Jednak pompa ciepła wraz z instalacją fotowoltaiczną to drogie inwestycje i wiele osób zastanawia się, czy sama pompa ciepła wystarczy.  Koszt instalacji pompy ciepła  to jakieś 40-50 tysięcy złotych, a instalacja fotowoltaiczna to również jakieś 50 tyś w zależności od wielkości.

Pompa ciepła bez fotowoltaiki dla budynku o powierzchni około 150 m2 wraz z ogrzaniem wody użytkowej przy 4-osobowej rodzinie to koszt w granicach 2500-3500 zł. Ogrzewanie za pomocą kotła gazowego, elektrycznego lub węglowego to wydatek rzędu 5500-7000 zł.

19. Czy użytkowanie pompy ciepła jest wygodne?

W porównaniu do starych kotłów stałopalnych korzystanie z pompy ciepła to istny luksus. Nie trzeba martwić się zakupem opału, rozładunkiem i składowaniem . Nie ma konieczności czyszczenia kotła i dokładania opału, ponieważ pompa ciepła jest bezobsługowa.

20. Co z ekologią przy użytkowaniu pompy ciepła?

Pompa ciepła jest jednym z najlepszych  możliwych rozwiązań, a  emisja szkodliwych zanieczyszczeń jest ograniczona do minimum, a w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi spada praktycznie do zera.

21. Od czego zależy cena końcowa całej inwestycji oraz koszty eksploatacji?

Cena końcowa oraz koszty eksploatacji zależą od wielu czynników. Przede wszystkim od :
rodzaju dolnego źródła ciepła — pompa ciepła moze pobierać energię z powietrza, wody lub gruntu. Pompy gruntowe są najdroższe w zakupie i montażu, ale najtańsze w eksploatacji, wymaga instalacji wymienników ciepła w gruncie, niezbędne jest wykonanie  prac ziemnych. Tańszą i łatwiejszą w montażu opcją jest powietrzna pompa ciepła, która jest najbardziej popularna.
 
– rodzaj odbiorników ciepła — pompy ciepła najefektywniej współpracują z niskotemperaturowymi odbiornikami ciepła w postaci grzejników płaszczyznowych. Możliwe jest także podłączenie ich do układu z tradycyjnymi grzejnikami (wysokotemperaturowa pompa ciepła).
 
– powierzchnia budynku i termoizolacja — od której zależy zapotrzebowanie cieplne, do którego dostosowujemy moc pompy ciepła,wyższa moc urządzenia to  wyższa cena. Montaż pomp ciepła w słabo izolowanych budynkach o wysokich stratach ciepła przestaje być opłacalny.
 
– producent i model — na rynku jest coraz więcej firm oferujących pompy ciepła, zróżnicowane technologicznie i cenowo.
 
– liczba mieszkańców — w przypadku, kiedy pompa ciepła ogrzewa także wodę użytkową, na koszt eksploatacji przekłada się także jej zużycie, które wzrasta wraz z liczbą domowników.

Należy odpowiednio dobrać pompę, ponieważ  instalacja z pompą o zbyt dużej mocy (przewymiarowanie), jak i o zbyt małej mocy (niedowymiarowanie) będzie generować dodatkowe koszty, podobnie z instalacją fotowoltaiczną , którą należy dobrać odpowiednio do zużycia prądu.

22. Czy będą jeszcze takie dyżury?

Ostatni dyżur odbędzie się w dniu 9 marca 2024 r.  Bardzo dziękuję za pytania w tej edycji projektu.

Czyste powietrze, a EKO gospodarowanie